Konoba
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Konoba

Open 24/7
 
HomePortalSearchLatest imagesRegisterLog in

 

 Hiperaktivnost djeteta

Go down 
4 posters
AuthorMessage
Madra
Admin
Madra


Female
Number of posts : 1787
Age : 53
Localisation : New York
Registration date : 2006-06-28

Hiperaktivnost djeteta Empty
PostSubject: Hiperaktivnost djeteta   Hiperaktivnost djeteta Icon_minitimeSat 29 Jul - 9:31

ADHD (eng. - attention deficit hyperactivity disorder) cest je poremecaj u ponašanju. Zahvaca oko 4-12% djece školske dobi, cešce djecake.

Uzrok:

Još je nepoznat, no postoji istraživanje koje pokazuje da je i pušenje tijekom trudnoce jedan od mogucih uzroka.

Takoder, pronadeno je da odreden dio mozga oko 5-10% manji (velicinom i aktivnošcu) kod djece s tim poremecajem, no još nije dokazan utjecaj.

Cesto se na prvi pogled poremecaj pažnje koji se može javiti uslijed promjena u djetetovom životu (selidbe, rastave, smrtni slucajevi...) zamjeni s ADHD-om

Simptomi:

Takva djeca ne mogu zadržati pažnju i koncentraciju, lako ih se omete. To donosi probleme na nastavi, jer ne mogu sjediti mirno i cesto upadaju u rijec. Teško zadržavaju prijeteljstva, te su sklonija upadanju u depresiju.

ADHD dijelimo u tri stupnja:

1. Poremecaj pažnje (ADD)
U dojenackoj dobi takva djeca cesto placu, ne mogu se igrati sama, cesto izostaje strah od razdvajanja pa lako prilaze nepoznatima, ranije prohodaju no nespretni su i cesto padaju...
Nemogucnost koncentracije
Ne mogu zadržati pažnju kada im nešto govorimo
Zapocinju s radnjom i prije no što im do kraja damo upute
Nemogucnost organizacije
Zaboravnost, gubljenje stvari
2. Impulzivnost (ADHD):
Ceste ozljede
Poteškoce s mirnim sjedenjem
Teškoce s održavanjem prijateljstva
Lako su nagovorljiva, pa cesto rade stvari na nagovor vršnjaka. Kako gotovo nemoguce zadržavaju prijateljstva, žele se na taj nacin dopasti drugima.
Cesto upadanje u rijec, prekidanje sugovornika, brbljanje na nastavi.
3. Miješani tip:
Kombinacija obiju skupina. Moguc je i poremecaj pažnje, no bez hiperaktivnosti. Takva se djeca teže zamjete, no treba im pomoci.
Dijagnosticiranje poremecaja:

Dijete mora pokazati navedene simptome do 7. godine života i to najmanje tijekom 6 mjeseci.

Ponašanje mora zadavati teškoce na najmanje dva podrucja djetetova života (dom, škola, prijatelji...)

Kako pomoci takvom djetetu?

Potrebna je suradnja izmedu roditelja i ucitelja. Roditelj treba zamoliti ucitelja za sljedece:

Kako djeca s ADHD-om imaju poteškoca s usmjeravanjem pažnje, bilo bi bolje da dijete sjedi u prvim, a ne zadnjim klupama.

Neka ucitelj provjeri je li dijete zapisalo što je za domacu zadacu

Nagradite dijete svaki put kada "je dobro" i neka Vam ucitelj pošalje poruku ako je dijete pokazalo pozitivno ponašanje u školi. (npr. diglo ruku prije no što je progovorilo). Nagrade moraju uslijediti neposredno nakon ponašanja, jer hiperaktivno dijete ne može cekati npr. sljedeci tjedan.

Ne kažnjavajte dijete, vec ignorirajte loše ponašanje. Cestim kažnjavanjem dijete ce se obeshrabriti i prestati truditi "biti dobro".

Pomozite djetetu pri organizaciji, ucenju i pisanju domacih zadaca, no ne pretjerujte, tj. ne raditi umjesto njega.
Back to top Go down
https://konoba.forumotion.com
Madra
Admin
Madra


Female
Number of posts : 1787
Age : 53
Localisation : New York
Registration date : 2006-06-28

Hiperaktivnost djeteta Empty
PostSubject: Re: Hiperaktivnost djeteta   Hiperaktivnost djeteta Icon_minitimeSat 29 Jul - 9:35

Koliko cesto cete cuti od roditelja"Nase je dijete hiperaktivno"?U ogromnom procentu cemo tako sto chuti kod nasih ljudi,jedino je problem sto te osobe ne znaju pravu definiciju hiperaktivnog dijeteta,vec se ta rijec kod nasa izmodificirala u cool contekstu,tj.poistovjetila s zivahnoshcu.
Back to top Go down
https://konoba.forumotion.com
Madra
Admin
Madra


Female
Number of posts : 1787
Age : 53
Localisation : New York
Registration date : 2006-06-28

Hiperaktivnost djeteta Empty
PostSubject: Re: Hiperaktivnost djeteta   Hiperaktivnost djeteta Icon_minitimeSat 29 Jul - 9:39

Da,uochila sam u tekstu nesto sto me jako iritira u odgojnom postupku nekih ljudi,pa evo i pedagoga."Ignorirajte loshe ponashanje."
Ja se s tim nikako ne slazem.Ne treba se zustro reagovati u takvim situacijama,ali uvijek i bezrezervno se djetetu mora dati do znanja njegovo 'lose ponasanje'.To je jedini nacin da kad tad odvoji lose od dobrog.
Back to top Go down
https://konoba.forumotion.com
Jeka

Jeka


Female
Number of posts : 177
Age : 50
Localisation : Norveska
Registration date : 2006-09-30

Hiperaktivnost djeteta Empty
PostSubject: Re: Hiperaktivnost djeteta   Hiperaktivnost djeteta Icon_minitimeThu 7 Dec - 8:42

Slazem se sa tobom Manama, dete mora da zna koje je ponasanje dozvoljeno a koje nedozvoljeno, tj. sta je lose a sta dobro. Nisam za kaznu batinama, to nikako, ali bolje je dete na neki nacin kazniti nego ignorisati. Ali ga takodje treba i pohvaliti svaki put kad napravi nesto dobro.
Back to top Go down
IRA

IRA


Female
Number of posts : 146
Age : 47
Localisation : Ireland
Registration date : 2006-09-27

Hiperaktivnost djeteta Empty
PostSubject: Re: Hiperaktivnost djeteta   Hiperaktivnost djeteta Icon_minitimeMon 11 Dec - 11:25

Upravu ste obe,
sad cu vam ispisati sta sam ja Milanu uradila kad je imao 4 godine.
Bas onako bio bezobrazan,nisam mogla u prodavnicu da udjem a da se on nije derao i vikao ocu ovo ,pa ovo ,pa ono
i meni jedan dan pukne film .
Dodjemo u prodavnicu i on poce da se dernja da mu kupim nesto bezveze , neznam sta je bilo neka sitnica .
Bas bezobrazno i histericno poce da vice na mene i skace u mjestu da mu to kupim.
Ja osmotrim nije bilo bas puno ljudi
i pocnem i ja da se derem i kao placem,legnem na pod i pocnem se valjati po podu hocu i ja sve iz te prodavnice.
Dijete zanijemilo, sokiran affraid , poce da me ruzi sto ga zaboga blamiram,
Ljudi su pucali od smijeha oko mene,ali ja sam ga smirila i nekako mu pokazala da nemoze da dobije sve sto hoce,
Svaki put od tada kad bi htjeo nesto lijepo me je pitao dali moze da dobije to i ako moze super ,a i ako nemoze super opet bez dreke i histerisanja.
Back to top Go down
Madra
Admin
Madra


Female
Number of posts : 1787
Age : 53
Localisation : New York
Registration date : 2006-06-28

Hiperaktivnost djeteta Empty
PostSubject: Re: Hiperaktivnost djeteta   Hiperaktivnost djeteta Icon_minitimeMon 11 Dec - 13:03

rofl IRA dobra si!!Kazem ja:Uvijek postoji nacin(samo treba biti dovoljno dovitljiv Wink ) da se izadje na kraj s njihovim mudrolijama.
Najvise mrzim kad vidim mamice koje odustaju od drugog pokusaja te podlegnu njihovim prohtjevima.
Kod mene to ne prolazi.A-aa! agrh
Back to top Go down
https://konoba.forumotion.com
Nora

Nora


Female
Number of posts : 941
Age : 41
Localisation : Montenegro
Registration date : 2006-06-28

Hiperaktivnost djeteta Empty
PostSubject: Re: Hiperaktivnost djeteta   Hiperaktivnost djeteta Icon_minitimeTue 12 Dec - 11:48

Samo cvrsta ruka! Slazem se!
Back to top Go down
Jeka

Jeka


Female
Number of posts : 177
Age : 50
Localisation : Norveska
Registration date : 2006-09-30

Hiperaktivnost djeteta Empty
PostSubject: Re: Hiperaktivnost djeteta   Hiperaktivnost djeteta Icon_minitimeTue 12 Dec - 16:25

Svaka cast Ira al si se dosetila!
Ja na srecu nisam imala nikad problema sa odlascima u prodavnicu i Vanjom, ali ako ih bude imam ideju za resavanje (akome ne bude blam Smile )
Back to top Go down
IRA

IRA


Female
Number of posts : 146
Age : 47
Localisation : Ireland
Registration date : 2006-09-27

Hiperaktivnost djeteta Empty
PostSubject: Re: Hiperaktivnost djeteta   Hiperaktivnost djeteta Icon_minitimeWed 13 Dec - 15:35

Joj da znas da je urodilo plodom ,
i mene bilo blam ,ali vise nisam imala rijeci kojima bi mi nesto dokazala i ja pokusala tako i uspijelo mi .
E sada slusa sve sto mu se prica i jako je dobar djecak Very Happy
Back to top Go down
Sponsored content





Hiperaktivnost djeteta Empty
PostSubject: Re: Hiperaktivnost djeteta   Hiperaktivnost djeteta Icon_minitime

Back to top Go down
 
Hiperaktivnost djeteta
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Odgajanje pristojnog djeteta

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Konoba :: Roditeljstvo :: Nasi klinci i klinceze:-)-
Jump to: